Kávé: amikor ezt a szót kimondjuk, két dologra gondolhatunk: egyrészt a kávécserje termésére, másrészt a belőle készült nagyon sokféle népszerű italra, amelyet szinte az egész világon, nálunk is fogyasztanak. A kávécserje a trópusi és egyenlítői tájak növénye. Termésében lapul a kávébab. A belőle készült ital pedig – ha a feldolgozásnál és a kávéfőzésnél minden rendben van – mennyei.
Kávé cserje és fajtái
A kávécserje nagyon magasra megnő, de általában 2 méteresre nyesik, hogy a termése szüretelhető legyen. Bár több fajtája ismert, de ezek közül kettő terjedt el. Ezek terméséből készül az Arabica és a Robusta kávé, amelyek ízben és aromában eltérőek. Az Arabica kávét jobbnak tartják, de termesztése kényesebb. Mégis ebből a fajtából kerül ki a kereskedelmi kávéfajták 75 %-a. A legnagyobb kávétermelő országok: Brazília, Kolumbia, Vietnam és Indonézia.
A kávétermés feldolgozása
A kávécserje gyümölcse kezdetben zöld, később megpirosodik. A feldolgozás lépései:
- szüretelés kézzel
- koptatás: a mag héjának eltávolítása
- pörkölés 210-230 fokon – ekkor alakulnak ki a kávé aroma anyagai – a pörkölés alkalmával a világos színű kávémagok először világos-, majd sötétbarnára pörkölődnek
- hűtés hideg vízzel vagy hideg levegővel.
A kávéfőzés szokása
A kávéfőzés szokása a 15. században kezdődött és Jemenből indult világhódító útjára. Magyarországon a törökök terjesztették el a 17. században és fekete levesnek nevezték. Ebben az időben nyílt meg Velencében az első európai kávéház is.
Magyarországon a két világháború között nagyon sok kávéház volt, és az írók, művészek rendszeres találkozóhelyei lettek. Később – a második világháború után ezeket a presszók váltották fel, nevükben is utalva az akkoriban elterjedt kávéfőző gépekre.
A kávéfőzés módjai
- Török módszer: finomra darált kávéból készült kétszeri felforralással és a zacc kiülepítésével.
- Kotyogós kávéfőzés: a kávéfőzőben levő víz forralásakor gőz keletkezik, ez préseli át a forró vizet a kávérétegen.
- Filteres kávéfőzés: a kávé egy szűrőtölcsérben helyezkedik el, és a rajta lassan átfolyó forró víz oldja ki az értékes anyagokat.
- Eszpresszó: a víz átnyomása a kávén 15 atmoszféra nyomással történik és ezáltal egy – a fentebb említett kávéknál magasabb minőségű ital keletkezik.
- Instant kávé: forró vízben azonnal oldódó kávékivonat, amely általában 100 %-os kávéból készül, porszerű vagy darabos formában.
Forrás: Wikipedia
Képek: Google képtár