Kávéfőzés: sokak számára mindennapos tevékenység. Az már azonban, hogy milyen az a kávé, elég sok tényező függvénye – már csak azért is, mert nem mindegy már az sem, hogy milyen kávéról beszélünk. A legegyszerűbb, török kávé néven ismert ital lefőzéséhez elegendő egy edény és egy kávés csésze, míg a legmagasabb minőségi fokozatba tartozó eszpresszók elkészítéséhez már elég nagy tudású „kávégépekre” van szükség.
A kávéfőzés módjai és eszközei
Török kávéfőzés
Hozzávalók:
- finomra őrölt pörkölt kávé
- kardamom (feltételes)
- cukor
- hideg víz
Készítés:
- 90-100 ml hideg vizet és cukrot a forraló edényben, az u. n. ibrikben felmelegítenek (nem forralnak fel)
- hozzáadnak adagonként 1 – 2 púpos kávéskanál őrölt kávét és 1/8 teáskanál kardamomot
- amikor a kávéőrlemény kezd süllyedni, akkor néhányszor összekeverik
- tovább melegítik és amikor hab képződik a felületen, leveszik a tűzről
- fenti műveletet kétszer-háromszor megismétlik (de soha nem forralják fel) – a felületen így vastag hab képződik
- csészékbe öntik – ha több adag készül, a habot külön rákanalazzák a kávékra, majd betöltik a kávét.
Török kávé forrás és képek: Wikipedia
Az arab kávét egy külön edényben készítik el és egy másik edényben, a dallahban szolgálják fel. Általában cukor nélkül, családi összejöveteleken cukorral isszák.
Kotyogós kávéfőzés
Hozzávalók:
- őrölt kávé
- hideg víz
Készítés:
- A kávéfőző alsó víztartályát feltöltik vízzel.
- A kávétartóba betöltik az úrölt kávét.
- A főzőt a tűzhelyre téve a a víz felforr, majd a keletkező gőz átpréseli a forró vizet a kávérétegen, amely kioldja a kávéból a hatóanyagokat és aromákat.
- A felső részből lehet a kész kávét csészékbe tölteni.
A főzők lehetnek két vagy négy személyesek is, sőt egy személyesek is kaphatók. A nevét a kávé kifolyásakor keletkező kotyogó hangról kapta.
Megjegyzés:
egyes kotyogó kávéfőzők saját elektromos fűtővel rendelkeznek.
Filteres kávéfőzés
Hozzávalók:
- őrölt kávé
- hideg víz
Készítése:
A filteres kávéfőzők többnyire saját fűtőrendszerrel rendelkeznek. A főzők tartályába hideg vizet töltenek, azt felforrósítják és a forró víz a szűrőbe helyezett őrölt kávén átcsurogva kioldja a benne levő anyagokat. A szűrőbe tett kávé és az átfolyatott víz mennyisége tetszés szerint szabályozható, így különböző erősségű kávék készíthetők benne. Gyengébb kávét főznek, mint a kotyogók. Gyakran tejjel isszák.
Eszpresszó kávéfőzés
Hozzávalók:
- jó minőségű frissen darált kávé
- hideg víz
Készítése:
Eszpresszó kávéfőzőgépben 90 – 96 fokos vizet préselnek át 9 atmoszférá nyomással egy 7 g kávéból készült pogácsán 20 – 30 másodperc alatt úgy, hogy 25 – 30 ml főzet keletkezzen. A kávé telt, aromás és tetején 3 – 4 mm mogyorószínű hab keletkezik, amely percekig megmarad. Egy megoldás a sok közül – félautomata rendszerben:
Megjegyzés:
Régebben szinte elképzelhetetlen volt ilyen minőségű kávét otthon főzni. Ma már vannak erre alkalmas, otthoni kávéfőzők, de áruk jóval magasabb a fentieknél. Kávéval, vagy kávékapszulával működnek. Automata megoldások a kávédarálást is elvégzik.
Tudtad?
A kávé vákuum csomagolását és az első eszpresszó gépet a Temesvárról származó Illy Ferenc (Francesco Illy) szabadalmaztatta Triesztben 1935-ben. Kávéfőző vállalkozása ma is működik és 140 országba szállítja a kiváló minőségű kávékat.
Az eszpresszóról többet itt olvashatsz.
Megjegyzés:
Létezik még az instant kávéfőzés, de ez valójában egy gyors megoldás és nem is nevezhető igazán kávéfőzésnek.