Zöld konyha, avagy környezetbarát konyha kialakítása mindannyiunk érdeke, hiszen ezzel hozzá tudunk járulni saját szintünkön környezetünk megóvásához és Földünk fenntartható fejlődéséhez.
A zöld konyha, avagy környezetbarát konyha két alapköve:
- a mértékletességből adódó takarékoskodás
- a hulladékok megfelelő kezelése
A zöld konyha első alapköve: takarékoskodás
A mértékletesség azt jelenti, hogy semmiből nem használunk többet, mint amennyire szükségünk van. A háztartásban – és ezen belül a konyhában – sokkal több helyen tudsz takarékoskodni, mint gondolnád. Összeszedtem neked azokat a területeket, ahol te is meg tudod valósítani az ésszerű gazdálkodást, és ezzel hozzá tudsz járulni, hogy Földünk még hosszú ideig élhető legyen. A takarékoskodás fő területei:
- az élelmiszerek
- az energia és
- a tisztítószerek .
Takarékoskodás az élelmiszerekkel
Mielőtt még azt mondanád: ugyan, mit számít az a kis romlott élelmiszer, vagy kidobott ételmaradék, ismerkedj meg néhány adattal.
Magyarországon 2 millió tonna (180 kg/fő) élelmiszer-hulladék keletkezik évente (ez hasonló adat, mint az európai átlag). Ebből a háztartások 21 %-kal (azaz 4 200 000 tonna, azaz 37,8 kg/fő) veszik ki a részüket. Ez forintosítva azt jelenti, hogy – az italokat nem számítva – fejenként átlagosan évente 16000 Ft-ot dobunk ki az ablakon és emellett fejenként 37,3 kg hulladékot is termelünk. Ezek átlagos adatok, kinél több, kinél kevesebb. (Forrás: Hulladékból Termék weblap.) Ez egy 4 tagú családnál 64000 Ft/év. Másra is el tudnád költeni, igaz?
Néhány lehetőség a takarékoskodásra
Élelmiszerek:
- Mértékletesen vásárolj! Persze lehet, hogy lesz maradék, de beépítheted a következő napok étkezésébe, vagy lefagyaszthatod későbbi felhasználásra. A fagyasztható ételekről itt olvashatsz.
- Minőségre töreked még akkor is, ha drágábban vásárolsz, mert ezzel elkerülöd, hogy a vásárolt élelmiszer egy részét ki kelljen dobnod. Ügyelj a lejárati időkre is.
- Ha van lehetőséged, termelj néhány dolgot otthon (zöldség, gyümölcs a kiskertben, vagy néhány cserép fűszernövény az erkélyen).
Takarékoskodás a vízzel
Kevesebb víz használatához (bár odafigyeléssel is elérhetsz eredményt), de beruházásra is szükség lehet. Sok vizet takaríthatsz meg a következő eszközökkel – és ezt tapasztalat alapján mondom:
- vízátfolyás csökkentő feltét
- átfolyós vízmelegítő áramláscsökkentővel
- mosogatógép vásárlása (bizonyítottan kevesebb a vízfelhasználás, mint kézi mosogatásnál)
Takarékoskodás az elektromos árammal
Két területet célszerű itt külön választani:
Konyhai nagy berendezések:
- Tűzhely (főzőlap és sütő)
- Mosogatógép
- Hútőgép
- VÍzmelegítő kazán
Ma már szinte mindenki előtt ismert, hogy a leginkább energiatakarékos főzőlap az indukciós. Ára folyamatosan csökken, és vannak olyan átalakító lapok, amelyek lehetővé teszik az eredetileg indukciós tűzhelyen nem használható edényekben való főzést is.
A nagy készülékek vásárlásnál az ár mellet alaposan nézd meg az energiafelhasználási jellemzőket. Ma már létezik az A++ kategória is. Az energiamegtakarítás egy idő után kompenzálja a magasabb árat sőt megtakarítást is eredményezhet.
A készülékek leírásában megtalálhatók azok az üzemeltetési és karbantartási utasítások, amelyek lehetővé teszik az energiatakarékos felhasználást.
Konyhai eszközök, kisgépek a zöld konyhában
Fontos szempont, hogy a tartós, jó minőségű és energiatakarékos eszközök és kisgépek – magasabb áruk mellett – hosszú ideig használhatók, így, mivel ritkábban kell ezeket az eszközöket lecserélni, eleve csökkentik a hulladékok mennyiségét.
Ezzel kapcsolatban megjegyzem, hogy az áruházban új kategóriát nyitottunk Zöld termékek megnevezéssel. Ide folyamatosan felkerülnek majd azok a termékek, amelyek használatuk, tartósságuk vagy optimális energiafelhasználásuk miatt hulladékcsökkentőknek tekinthetők.
Vásárlásuknál meggondolandók:
- a tartós eszközök – mivel hosszú ideig tudjuk ezeket használni – csökkentik a hulladékok mennyiségét
- vannak egyszerű, praktikus kézi eszközök, amelyek nem fogyasztanak elektromos áramot
- hány személyes a háztartás
- ne vásárolj fölösleges funkciókat (egy-egy funkció több kisgépnél is előfordulhat)
- a kisgépnek legyen helye a munkalapon vagy könnyen hozzáférhető helyen (egyébként nem fogod használni)
- a típus kiválasztásánál figyelj az áramfogyasztásukra – trend: az egyre kevesebb, még optimális energiával működők).
Takarékoskodás a gázzal
Gáztűzhely
A gáztűzhelynél a legnagyobb megtakarítást az jelentheti, ha arra ügyelsz, hogy az edény alatt a gázrózsa lángja mindig legyen kisebb, mint az edény alja, mert így lesz kisebb – az amúgy elég tetemes hőveszteség.
Energiamegtakarítás szempontjából leghasznosabb megoldások a fentiek mellett
- főzés: fedő alatt
- sütés: ha lehet, kisebb mennyiséget serpenyőben (a sütő sokkal többet fogyaszt)
- vízforraló
- kukta
- többfunkciós szendvicssütő használata.
A zöld konyha második alapköve: a hulladékok csökkentése és kezelése
Két fontos területről beszélhetünk ezzel kapcsolatban:
- hulladékok mennyiségének csökkentés
- hulladékok szelektív kezelése
Nagyon szerteágazó területről van itt szó. Most csak a legfontosabb dolgokról lesz szó.
A hulladékmennyiségek csökkentésének lehetőségei
- Élelmiszerek átgondolt vásárlása, maradékok felhasználása
- Egyszer használatos dolgok helyett tartós eszközök használata (vászon bevásárlótáska, kosár, PET palackok helyett hordozható flakonok, szódásüveg – ahol lehetséges, tízórai csomagolás dobozban, műanyag tányér, pohár, szívószál használatának kerülése
- olyan konyhai eszközök, amelyek használatuk, tartósságuk, optimális energiafelhasználásuk miatt hulladékcsökkentő termékeknek tekinthetők.
Hulladékok szelektív gyűjtése
Az elkerülhetetlen hulladékmennyiségeket szelektíven gyűjtve elősegítjük azok újrahasznosítását. Ilyen hulladékok
- a papír
- fém
- üveg
- műanyagok
- háztartási sütőolaj.
Jó, ha tudod, léteznek már e célra összeilleszthető szemetesek (Rezon Kft)
A gyűjtés ma már legtöbb helyen szelektív tárolókban megoldott, a sütőolaj pedig MOL töltőállomásoknál leadható.